II Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej-Curie, z siedzibą w Gorzowie Wlkp., ma długą i bogatą historię. Założone w 1950 roku, początkowo nosiło numer XIX, co oznacza, że było dziewiętnastą tego typu placówką w ówczesnym województwie gorzowskim. Dopiero z czasem zyskało obecną nazwę, oddając hołd wybitnej polskiej uczonej.
Patronką tej szkoły jest Maria Skłodowska-Curie, od której imienia wywodzi się również promująca placówkę dewiza: Radioaktywność to stan świadomości. To hasło doskonale oddaje atmosferę i charakter nauczania w tym liceum.
Ważnym wyróżnikiem II LO jest zastosowany od roku szkolnego 1993/1994 system amerykański, który wpłynął na nowoczesność i elastyczność programową szkoły. Poza tym, to właśnie tutaj miała miejsce pierwsza w Polsce organizacja modelu ONZ (PolMUN), który przyciąga uczniów z całego świata, umożliwiając im symulację pracy tego międzynarodowego zgromadzenia.
W zestawieniu najlepszych szkół średnich w Polsce, w 2009 roku II LO z Gorzowa Wielkopolskiego zajęło 19. miejsce, co potwierdza jego wysoką jakość nauczania. Ostatnie lata przyniosły jeszcze większe osiągnięcia, gdyż w 2022 roku liceum zdominowało wojewódzki ranking, zdobywając 1. miejsce w rankingu Perspektywy.
Od 2018 roku, w murach II Liceum odbywa się również Gorzowski Konwent Fantastyki Gorcon, który cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno uczniów, jak i pasjonatów fantastyki z różnych części Polski.
System amerykański
System amerykański w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie Wielkopolskim został wprowadzony od roku szkolnego 1993/1994. To wyjątkowe przedsięwzięcie uczyniło tę placówkę pierwszą w Polsce, która wdrożyła tego rodzaju system. Po nim, naśladowały ją także inne licea w kraju.
Warto zaznaczyć, że system ten czerpie inspirację z metod stosowanych w amerykańskich szkołach, jednak nie jest ich dosłowną kopią. Istnieją istotne różnice w porównaniu z tradycyjnym polskim systemem edukacyjnym. Oto niektóre z nich:
- Każdy uczeń ma indywidualny plan nauczania, który może częściowo dostosować do swoich potrzeb.
- Codziennie uczniowie uczestniczą w tych samych lekcjach w ustalonej kolejności, z nielicznymi wyjątkami.
- Rok szkolny dzielony jest na trzy trymestry, a na jego zakończenie uczniowie otrzymują oceny z każdego przedmiotu, które są wynikiem podliczonych punktów zdobytych w trakcie jego trwania.
- Punkty są przyznawane zamiast tradycyjnych ocen, a nauczyciele informują uczniów na początku każdego trymestru o możliwościach ich zdobywania, jak prace domowe, klasówki, sprawdziany oraz odpowiedzi ustne.
System amerykański w gorzowskim liceum to innowacyjne podejście do nauki, które przygotowuje uczniów do wyzwań współczesnego świata.
Historia
Początek historii II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie Wielkopolskim sięga roku 1906, kiedy to w obecnym gmachu szkoły funkcjonowała niemiecka szkoła dla chłopców. Był to zatem czas, w którym budynek ten pełnił rolę edukacyjną już wiele lat przed powstaniem polskiego liceum.
Wydarzenia, które miały miejsce po II wojnie światowej, doprowadziły do powstania polskiego liceum, co miało miejsce w 1950 roku. Odtąd szkoła zaczęła przyjmować uczniów i wprowadzać ich w świat wiedzy na szerszą skalę.
Pierwszym dyrektorem tej placówki był Karol Herma, który zarządzał nią aż do roku 1970. Pod jego przewodnictwem zbudowano fundamenty tego, co dziś jest szanowaną szkołą.
Po nim, kierownictwo szkoły obejmowali kolejni dyrektorzy. W latach 1970-1988 swoją rolę pełnił Jerzy Pietrzyk, a następnie Andrzej Kłosiński, który zarządzał placówką w latach 1988-1992. Okres od 1992 do 1999 roku przypadł na Małgorzatę Ragiel, a swoje rządy w szkole sprawowała następnie Alina Nowak od 1999 do 2011 roku.
Od 2011 roku dyrektorem II Liceum Ogólnokształcącego jest Tomasz Pluta, który kontynuuje tradycje edukacyjne tej prestiżowej szkoły, wprowadzając innowacje i rozwijając programy edukacyjne.
Znani absolwenci
II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie Wielkopolskim ma wielu znakomitych absolwentów, którzy osiągnęli znaczące sukcesy w różnych dziedzinach.
- Jerzy Buczkowski, znany jako „Smarki Smark”, to raper, który zasłynął na gorzowskiej scenie muzycznej,
- Ryszard Krynicki jest uznawany za jednego z najwybitniejszych poetów oraz wydawców,
- Zenon Plech, legendarny żużlowiec, jest uważany za jednego z najlepszych zawodników w tej dyscyplinie w historii,
- Roland Prejs, ksiądz oraz zakonnik kapucyński, to także historyk Kościoła oraz profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II,
- Irena Matławska, prof. dr hab. nauk farmaceutycznych, związana z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu,
- Justyna Suchecka to dziennikarka TVN24, która specjalizuje się w kwestiach edukacyjnych i szkolnictwa.
Wszystkie te osobistości przyczyniły się do podniesienia prestiżu szkoły, a ich osiągnięcia są dowodem na wysoką jakość kształcenia w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie.
Przypisy
- Artur Szymczak: Okrągły jubileusz. II LO w Gorzowie istnieje już 70 lat. gorzow.tvp.pl, 06.12.2021 r. [dostęp 29.06.2023 r.]
- Ranking Liceów Ogólnokształcących 2022 - Perspektywy [online], licea.perspektywy.pl.
Pozostałe obiekty w kategorii "Szkoły":
Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Gorzowie Wielkopolskim | I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Gorzowie WielkopolskimOceń: II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie Wielkopolskim