Dzień Bezpiecznego Internetu, obchodzony co roku 11 lutego, w 2025 roku będzie okazją do refleksji nad bezpieczeństwem w sieci. Inicjatywa, która ma na celu edukację na temat bezpiecznego korzystania z Internetu, zyskała na znaczeniu w obliczu rosnącej obecności tego medium w codziennym życiu. Szczególnie dzieci i młodzież wymagają ochrony przed potencjalnymi zagrożeniami, co stanowi kluczowy element działań związanych z tym dniem. Edukacja, informowanie oraz wdrażanie najlepszych praktyk dotyczących bezpieczeństwa online to priorytety, które należy podejmować w tym kontekście.
Internet, który w Polsce stał się dostępny na początku lat 90., obecnie jest nieodłącznym elementem codziennego funkcjonowania, z którego korzysta niemal 88% społeczeństwa. Średnio osoby w przedziale wiekowym 16-64 lata spędzają więcej niż sześć godzin dziennie w sieci. Pomimo licznych zalet związanych z łatwym dostępem do informacji i komunikacją, Internet przynosi również szereg wyzwań. Dlatego Dzień Bezpiecznego Internetu powinien przypominać o potrzebie ostrożności w korzystaniu z zasobów online.
Aby zwiększyć bezpieczeństwo w sieci, eksperci rekomendują podjęcie kilku kroków. Wśród nich znajduje się m.in. ochrona dzieci przed zagrożeniami, regularne aktualizowanie oprogramowania, czy korzystanie z zaufanych źródeł. Ważne jest także, aby być ostrożnym z danymi osobowymi i unikać logowania się do ważnych serwisów w publicznych sieciach Wi-Fi. Dodatkowo, użytkownicy powinni brać pod uwagę, że wszystko, co publikują w Internecie, pozostaje w sieci na długi czas, co powinno skłonić do większej rozwagi w działaniach online. Warto również korzystać z dostępnych linii wsparcia oraz pomocy, które oferują organizacje zajmujące się bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w sieci.
Źródło: Policja Gorzów Wielkopolski
Oceń: Dzień Bezpiecznego Internetu 2025 – Bezpieczeństwo w Sieci
Zobacz Także