Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim to uznawana publiczna uczelnia wyższa, która ma swoje miejsce w Gorzowie Wielkopolskim.
Uczelnia ta odgrywa istotną rolę w regionie, oferując szeroką gamę programów edukacyjnych i działań badawczych.
Historia
Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim została powołana do życia na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 lipca 1998 roku. Jej powstanie wspierała Fundacja Na Rzecz Gorzowskiej Szkoły Wyższej, która funkcjonuje od 1994 roku. Pierwszym prezesem tej fundacji był Kazimierz Marcinkiewicz, nie tylko współzałożyciel, ale również aktywny działacz na rzecz rozwoju uczelni, a od 1998 roku Przewodniczący Konwentu. W ciągu zaledwie roku od momentu utworzenia, w społeczności akademickiej zarejestrowano 1900 studentów oraz 200 słuchaczy kolegiów. Oferta edukacyjna obejmowała wówczas sześć specjalności, w tym zarządzanie małym i średnim przedsiębiorstwem, administrację publiczną oraz różnorodne formy kształcenia w obszarze językowym i edukacyjnym.
W strukturach uczelni funkcjonuje Akademickie Centrum Badań Euroregionalnych, które działa pod patronatem Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Tworzy ono przestrzeń do wspierania badań naukowych w wymiarze euroregionalnym.
Na uczelni z sukcesem działa także żeński klub koszykarski AZS AJP Gorzów Wielkopolski, który przyciąga miłośniczki sportu oraz aktywności fizycznej, a także Klub Uczelniany AZS AJP Gorzów Wielkopolski, oferujący możliwość udziału w różnorodnych wydarzeniach sportowych.
W 2006 roku Akademia wzbogaciła swoje zasoby edukacyjne, przejmując od Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego pałac dawnego Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Kadr Administracji Publicznej, gdzie powstał Ośrodek Naukowo-Dydaktyczny PWSZ. Kolejne istotne zmiany miały miejsce w roku 2007, kiedy to przejęto kształcenie nauczycieli języka angielskiego od wygaszanego Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych, wprowadzając studia licencjackie w zakresie filologii angielskiej.
W 2009 roku zaszły następne zmiany, kiedy to doszło do połączenia uczelni z niepubliczną Wyższą Informatyczną Szkołą Zawodową, co zaowocowało powstaniem Instytutu Technicznego. Oferował on kształcenie w dziedzinach informatyki oraz mechaniki i budowy maszyn. Uczelnia zaczęła również prowadzenie studiów drugiego stopnia w obszarze filologii polskiej, co stwarzała nowe perspektywy zarówno dla studentów, jak i dla dalszego rozwoju naukowców.
29 sierpnia 2013 roku Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego nadał uczelni nową nazwę, a mianowicie: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Władze uczelni, przy współpracy z samorządem wojewódzkim, podjęły kroki mające na celu połączenie z Zamiejscowym Wydziałem Kultury Fizycznej poznającej AWF. W 2016 roku zainicjowano proces przekształcenia w Akademię, mimo że wówczas uczelnia nie spełniała wszelkich wymogów formalnych do tego zabiegu. Zgodnie z przyjętym projektem ustawy, przekształcenie miało miejsce 1 września 2016 roku.
Nowoczesne podejście do edukacji przyniosło owoce, a w 2019 roku Akademia po raz pierwszy w swojej historii uzyskała prawo do nadawania stopnia doktora, co istotnie podniosło jej prestiż. Zgodne z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z dnia 20 lipca 2018 roku, osiągnęła ona niezbędne standardy do funkcjonowania jako uczelnia akademicka.
Nieprzewidziane zdarzenia miały miejsce 12 kwietnia 2024 roku, kiedy to w budynku Akademii przy ul. Teatralnej 25 wybuchł groźny pożar. W wyniku tego tragicznego incydentu znacznej części zadaszenia oraz piętro pod nim uległy zniszczeniu, co z pewnością wpłynie na dalsze funkcjonowanie placówki.
Władze uczelni
W kadencji 2020–2024, uczelnia jest zarządzana przez zespół kompetentnych liderów, którzy odpowiedzialni są za rozwój oraz kierunek działań akademickich.
Stanowisko | Imię i nazwisko |
---|---|
Rektor | Elżbieta Skorupska-Raczyńska, prof. dr hab. |
Prorektor ds. Kształcenia | Przemysław Słowiński, dr hab. |
Prorektor ds. Nauki | Grzegorz Kucharczyk, prof. dr hab. |
Poczet rektorów
Poniżej przedstawiamy listę rektorów Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. To niezwykle istotne stanowisko pełnione jest przez wybitnych naukowców, którzy przyczyniają się do rozwoju tej instytucji edukacyjnej.
- prof. dr hab. Zenon Głodek (1998–2007),
- prof. dr hab. Andrzej Bałaban (2007–2011),
- prof. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska (od 2011).
Wydziały i kierunki kształcenia
Obecnie Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim obdarza swoich studentów możliwością uzyskania wykształcenia na licznych kierunkach studiów. Oferta obejmuje studia pierwszego (licencjackie oraz inżynierskie) i drugiego stopnia (magisterskie), a wszystkie kierunki są realizowane w ramach pięciu wydziałów.
- Wydział Administracji i Bezpieczeństwa Narodowego
- administracja (I i II stopnia),
- bezpieczeństwo narodowe (I i II stopnia),
- kryminologia stosowana (I stopnia).
- Wydział Ekonomiczny
- ekonomia (I stopnia),
- finanse i rachunkowość (I stopnia),
- zarządzanie (I i II stopnia),
- logistyka (I stopnia).
- Wydział Humanistyczny
- filologia polska (I i II stopnia),
- filologia: anglistyka, germanistyka (I i II stopnia),
- pedagogika (I i II stopnia),
- kulturoznawstwo (I stopnia),
- komunikacja medialna (I stopnia).
- Wydział Techniczny
- energetyka (I stopnia),
- informatyka (I stopnia),
- mechanika i budowa maszyn (I i II stopnia),
- inżynieria bezpieczeństwa (I stopnia).
- Wydział Nauk o Zdrowiu
- turystyka i rekreacja (I i II stopnia),
- pielęgniarstwo (I stopnia),
- ratownictwo medyczne (I stopnia),
- dietetyka (I stopnia).
Akademia oferuje także kształcenie podyplomowe, które trwa 2, 3 lub 4 semestry. Wśród dostępnych kierunków podyplomowych znajdują się:
- Bibliotekoznawstwo z informacją naukową,
- Finanse publiczne,
- Język polski dla nauczycieli,
- Logopedia,
- Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna z terapią pedagogiczną dziecka,
- Pedagogika resocjalizacyjna,
- Przedsiębiorczość dla nauczycieli,
- Zarządzanie logistyką,
- Postępowanie egzekucyjne i windykacja,
- Bezpieczeństwo i higiena pracy,
- Język angielski dla nauczycieli przedszkoli,
- Ekonomia społeczna,
- Zarządzanie i ochrona informacji w administracji publicznej,
- Poradnictwo dietetyczne i prozdrowotne.
Uprawnienia do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego
Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. uzyskała uprawnienia do nadawania stopnia doktora oraz doktora habilitowanego w wybranych dziedzinach naukowych.
Przyznane kompetencje obejmują następujące obszary:
- inżynieria mechaniczna,
- językoznawstwo,
- pedagogika.
Współpraca
Uczelnia, z racji swojego korzystnego geograficznego położenia na styku granicy polsko-niemieckiej, w sąsiedztwie Berlina oraz w sercu Euroregionu „Pro Europa Viadrina”, staje się znaczącym punktem na mapie edukacyjnej Polski Zachodniej. Jej lokalizacja, daleko od takich centrów akademickich jak Poznań, Szczecin czy Wrocław, doskonale wspiera ofertę kształcenia na poziomie wyższym.
W wyniku swojej działalności, uczelnia nawiązała i prowadzi rozległą współpracę międzynarodową z licznymi zagranicznymi instytucjami edukacyjnymi, co przyczynia się do wzbogacenia oferty dydaktycznej. Wśród partnerów znajdują się między innymi:
- University Aldo Moro w Bari (Włochy),
- University of Salerno (Włochy),
- University of Macerata (Włochy),
- Universite Paul Verlaine w Metz (Francja),
- L’université Henri Poincaré w Nancy I (Francja),
- Uniwersytecki Instytut Kształcenia Nauczycieli w Lotaryngii (Francja),
- Przykarpacki Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku (Ukraina),
- Uniwersytet Narodowy „Akademia Ostrogska” w Ostrogu (Ukraina),
- Narodowy Instytut im. Iwana Franki (Lwów),
- Frederick Institute of Technology w Nikozji (Cypr),
- Kolegium Józsefa Eötvösa w Bajie (Węgry),
- Marchijski Instytut Wspierania Technologii i Innowacji w Strausbergu (Niemcy),
- Pädagogische Hochschule w Wiedniu (Austria),
- Hochschule w Cottbus (Niemcy),
- Hochschule w Eberswalde (Niemcy),
- Uniwersytet Utah w Salt Lake City (USA),
- Uniwersytet w Namur (Belgia),
- Uniwersytet Ostrawski w Ostrawie (Czechy),
- Uniwersytet Śląski w Opawie (Czechy),
- Szkoła Wyższa PRIGO w Hawierzowie (Czechy).
W ramach krajowej współpracy uczelnia organizuje wymianę studentów oraz pracowników uczelni naukowo-dydaktycznych, a także realizuje wspólne projekty badawcze. Uczelnia korzysta i udostępnia specjalistyczną bazę laboratoryjną, co ponadto stwarza możliwość uzyskania stopnia doktora i habilitacji dla pracowników na wydziałach uczelni partnerskich, takich jak:
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
- Uniwersytet Szczeciński w Szczecinie,
- Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
Dodatkowo, uczelnia współpracuje z lokalnymi szkołami średnimi oraz innymi instytucjami w Gorzowie i regionie, co stwarza kolejne możliwości, aby uczynić ofertę dydaktyczną bardziej atrakcyjną i różnorodną.
Absolwenci
Temat ten łączy się ściśle z grupą absolwentów Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim.
Wykładowcy
W kontekście przedstawienia tej jednostki edukacyjnej, niezbędne jest uwzględnienie wszystkich wykładowców, którzy odgrywają kluczową rolę w procesie kształcenia studentów. Profesjonalizm oraz kompetencje kadry naukowej są istotnymi elementami wpływającymi na jakość oferowanych programów edukacyjnych.
Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim cieszy się uznaniem w środowisku akademickim, co jest w dużej mierze zasługą jej wyspecjalizowanych wykładowców, którzy wspierają rozwój swoich podopiecznych oraz angażują się w prowadzenie badań naukowych.
Przypisy
- Kolejne zdjęcia z pożaru AJP [online], Radio Gorzów, 12.04.2024 r. [dostęp 12.04.2024 r.]
- Telewizja PolskaT.P. S.A Telewizja PolskaT.P., Ogromny pożar budynku AJP w Gorzowie. Strażacy walczą z ogniem [online], gorzow.tvp.pl [dostęp 12.04.2024 r.]
- Szkolnictwo wyższe w roku akademickim 2023/2024 [online], Główny Urząd Statystyczny [dostęp 01.07.2024 r.]
- KU AZS AJP GORZÓW WIELKOPOLSKI – Oficjalna strona Klubu Uczelnianego AZS Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim [online], 28.02.2023 r. [dostęp 28.02.2023 r.]
- Ustawa z 20.07.2018 r.
- Sejm przyjął ustawę o utworzeniu Akademii im. Jakuba z Paradyża. naukawpolsce.pap.pl. [dostęp 14.05.2016 r.]
- Senat za powołaniem Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp.. naukawpolsce.pap.pl. [dostęp 30.04.2016 r.]
- Przełom w sprawie Akademii Gorzowskiej. lubuskie.pl.
Pozostałe obiekty w kategorii "Uczelnie":
Wyższa Szkoła Biznesu w Gorzowie Wielkopolskim | Zamiejscowy Wydział Kultury Fizycznej w Gorzowie Wielkopolskim Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w PoznaniuOceń: Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim