Barbara Mierzejewska-Krzyżowska


Barbara Maria Mierzejewska-Krzyżowska, urodzona 29 grudnia 1959 roku w Gorzowie Wielkopolskim, jest wybitną postacią w dziedzinie kultury fizycznej. Posiada tytuł doktora habilitowanego w naukach o kulturze fizycznej i pełni funkcję nauczyciela akademickiego. Od 2015 roku sprawuje urząd prodziekana ds. nauki na Zamiejscowym Wydziale Kultury Fizycznej w Gorzowie Wielkopolskim.

Jej praca jest związana z Akademią Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu, gdzie angażuje się w rozwój naukowy oraz dydaktyczny. Pasjonuje się zarówno edukacją, jak i badaniami w obszarze kultury fizycznej, angażując swoje umiejętności i wiedzę w kształtowanie przyszłych pokoleń specjalistów.

Życiorys

Barbara Mierzejewska-Krzyżowska jest osobą wykształconą i zaangażowaną w dziedzinie nauk przyrodniczych. Ukończyła I Liceum Ogólnokształcące w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie zdobyła pierwsze podstawy wiedzy ogólnej. Następnie, w 1983 roku, zakończyła studia magisterskie z filozofii przyrody na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie, co otworzyło jej drogę do kariery akademickiej.

W latach 1983-1989 pracowała jako nauczyciel w Zespole Szkół Medycznych w Gorzowie Wielkopolskim, a od 1989 roku rozpoczęła pracę w Zakładzie Anatomii, który obecnie nosi nazwę Zakład Nauk Morfologicznych, Biologii i Nauk o Zdrowiu na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, w Zamiejscowym Wydziale Kultury Fizycznej w Gorzowie Wielkopolskim.

Od początku swojej kariery zawodowej Barbara Mierzejewska-Krzyżowska była mocno zaangażowana w tematykę neurobiologii. W 1997 roku obroniła doktorat dotyczący badań nad sieciami neuronalnymi w centralnym układzie nerwowym na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Kolejnym krokiem w jej rozwoju naukowym było zakończenie procedury habilitacyjnej w 2013 roku, której tematyką były różnice płciowe w strukturze oraz unerwieniu mięśni odpowiedzialnych za wykonywanie czynności ruchowych.

Barbara jest także autorką i współautorką licznych badań oraz publikacji, które ukazały się zarówno w polskich, jak i zagranicznych czasopismach naukowych, a jej prace dotyczą szerokiego zakresu zagadnień związanych z neurobiologią. Dodatkowo, należy do wielu towarzystw naukowych, w tym International Brain Research Organization, Polskiego Towarzystwa Anatomicznego oraz Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego.

Przypisy

  1. Co z nich wyrosło?. 13.03.2015 r. [dostęp 10.04.2015 r.]
  2. Andrzej Zykubek: Zjazd Absolwentów i Sympatyków Filozofii Przyrody – Uczestnicy Zjazdu. 29.06.2007 r. [dostęp 10.04.2015 r.]

Oceń: Barbara Mierzejewska-Krzyżowska

Średnia ocena:4.89 Liczba ocen:23