Tomasz Sowiński, który przyszedł na świat 12 marca 1981 roku w Gorzowie Wielkopolskim, jest uznawanym polskim fizykiem teoretykiem. Jako profesor nauk ścisłych i przyrodniczych, poświęca swoją karierę badawczą na zagadnienia związane z fizyką ultra-zimnych gazów atomowych.
W szczególności koncentruje się na fizyce układów silnie skorelowanych, gdzie niewielka liczba cząstek odgrywa kluczową rolę w zrozumieniu zjawisk kwantowych.
Życiorys
Tomasz Sowiński rozpoczął swoją edukację, studiując fizykę na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. W 2005 roku obronił swoją pracę magisterską, a trzy lata później, w 2008 roku, uzyskał stopień doktora, pod okiem prof. Iwo Białynickiego-Biruli.
W okresie od 2003 do 2009 roku pracował w Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk, gdzie początkowo zatrudniony był na stanowisku technicznym, a od 2005 roku pełnił rolę asystenta. Po tym czasie, od 2009 do 2012 roku, sprawował funkcję adiunkta na Wydziale Biologii i Nauk o Środowisku Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Od 2010 roku Sowiński jest pracownikiem Instytutu Fizyki PAN, gdzie w 2015 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk fizycznych. W latach 2012–2013 odbył staż podoktorski w grupie badawczej prowadzonym przez Macieja Lewensteina w ICFO w Barcelonie. Ponadto, w latach 2016–2017 pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora ds. Naukowych w Instytucie Fizyki PAN.
Tomasz Sowiński jest również aktywnym członkiem Rady Naukowej Instytutu Fizyki PAN oraz Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej, które jest związane z Uniwersytetem Gdańskim. W 2021 roku dołączył do międzynarodowego projektu AEgIS w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN, a od 2024 roku pełni funkcję Resource Coordinator.
Rok 2023 był dla niego także znaczący, ponieważ uzyskał tytuł naukowy profesora nauk ścisłych i przyrodniczych w obszarze nauk fizycznych.
Dorobek naukowy
w dorobku naukowym Tomka Sowińskiego znajdują się łącznie ponad 70 pełnych publikacji naukowych. Jako kierownik projektów badawczych,
istotnie przyczynił się do rozwoju różnych dziedzin. Był również stypendystą Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej w programie KOLUMB, co znacząco wpłynęło na jego karierę.
Sowiński wypromował trzech doktorów, a także pełnił rolę promotora pomocniczego w jednym z przewodów doktorskim. Jego zaangażowanie obejmowało także opiekę nad kilkoma pracami magisterskimi oraz licencjackimi.
W uznaniu jego osiągnięć naukowych, w roku 2015 został uhonorowany Nagrodą im. Stefana Pieńkowskiego, przyznawaną przez Wydział III Polskiej Akademii Nauk.
Popularyzacja nauki
Tomasz Sowiński angażuje się nie tylko w badania naukowe, ale również w szerzenie wiedzy oraz popularyzację nauki w społeczeństwie. Jego wkład w tę dziedzinę jest niezwykle cenny.
Jako autor lub współautor, ma na swoim koncie ponad 60 artykułów popularnonaukowych. Dodatkowo, stworzył kilka krótkich filmów, które również mają na celu przybliżenie zagadnień naukowych szerszej publiczności.
W latach 2006–2010 Sowiński publikował artykuły w „Młodym Techniku”, który jest najstarszym polskim miesięcznikiem poświęconym popularyzacji nauki. Jego prace w tym zakresie zostały wielokrotnie docenione – był nominowany do nagrody Popularyzatora Nauki, a w 2008 roku zdobył tytuł Złoty Umysł – Mistrz Popularyzacji Nauki w prestiżowym konkursie organizowanym przez Prezesa Polskiej Akademii Nauk.
Obecnie jest również członkiem Rady Programowej Centrum Nauki Kopernik, gdzie może wpływać na kształtowanie programów edukacyjnych oraz promocję nauki wśród społeczeństwa.
Ciekawostki
W 2009 roku, Tomasz Sowiński w towarzystwie Łukasza Turskiego oraz Tomasza Witkowskiego, zainicjował „List otwarty w obronie rozumu”. Ten dokument został skierowany do ówczesnej minister pracy oraz polityki społecznej, Jolanty Fedak. List powstał jako odpowiedź środowiska naukowego na kontrowersyjny dokument ministerstwa zatytułowany „Klasyfikacja zawodów i specjalności”.
W dniu publikacji klasyfikacji ujawniono listę profesji, na której znalazły się takie zawody jak astrolog, wróżbita, bioenergoterapeuta, refleksolog czy radiesteta. Dodatkowo, dokument ten zawierał precyzyjne definicje tych zawodów, które, zdaniem autorów listu, były całkowicie pozbawione jakiejkolwiek podstawy racjonalnego myślenia.
List otwarty zyskał niemal natychmiastową popularność i został podpisany przez ponad 4900 osób. Jego treść odbiła się szerokim echem w mediach, a także stała się przedmiotem interpelacji poselskiej, którą złożył Zbigniew Matuszczak. Kontrowersyjne profesje, które były przedmiotem dyskusji, wciąż znajdują się w aktualnym wykazie zawodów, co wzbudza wiele emocji i kontrowersji wśród przedstawicieli świata naukowego.
Przypisy
- Tomasz Sowiński's articles on arXiv [online], arxiv.org [dostęp 04.10.2023 r.]
- Monitor Polski [online], monitorpolski.gov.pl [dostęp 04.10.2023 r.]
- AEgIS Web Page [online], aegis.web.cern.ch [dostęp 31.07.2024 r.]
- a b Dr hab. Tomasz Sowiński, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 20.05.2020 r.]
- Rada Naukowa IFPAN 2019-2022 [online], www.ifpan.edu.pl [dostęp 15.05.2020 r.]
- Rada Naukowa KCIK [online], kcik.ug.edu.pl [dostęp 15.05.2020 r.]
- Postępowania habilitacyjne [online], www.ifpan.edu.pl [dostęp 24.04.2020 r.]
- Laureaci programu KOLUMB [online], Fundacja na rzecz Nauki Polskiej [dostęp 24.04.2020 r.]
- Aktualności | Instytucja PAN [online], instytucja.pan.pl [dostęp 24.04.2020 r.]
- Rada programowa [online], Centrum Nauki Kopernik [dostęp 24.04.2020 r.]
- W obronie rozumu - strona archiwalna akcji [online], www.ifpan.edu.pl [dostęp 14.07.2020 r.]
- "List w obronie rozumu" do pani minister [online], fakty.interia.pl [dostęp 13.07.2020 r.]
- List otwarty w obronie rozumu [online], www.humanizm.net.pl [dostęp 13.07.2020 r.]
- Dla minister pracy wróżbita i astrolog to zawód [online], TVN24 [dostęp 13.07.2020 r.]
- Minister pracy ma kłopot z wróżbitą [online], wiadomosci.dziennik.pl, 25.02.2009 r. [dostęp 13.07.2020 r.]
- "List w obronie rozumu" - naukowcy pytają Ministerstwo Pracy o astrologów, wróżbitów i bioenergoterapeutów [online], Nauka w Polsce [dostęp 13.07.2020 r.]
- Interpelacja w sprawie "Listu otwartego w obronie rozumu" [online], orka2.sejm.gov.pl [dostęp 14.07.2020 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Witold Jurek | Marek Rezler | Grzegorz Kucharczyk | Barbara Mierzejewska-Krzyżowska | Arthur Schoenflies | Victor Klemperer | Maciej Dudziak | Janina Milewska-Duda | Johann Friedrich Rebentisch | Robert PiotrowskiOceń: Tomasz Sowiński (fizyk)