UWAGA! Dołącz do nowej grupy Gorzów Wielkopolski - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Smarki Smark


Smarki Smark, znany również jako Jerzy Buczkowski, to jedna z czołowych postaci polskiej sceny hip-hopowej, który urodził się w 1984 roku w Gorzowie Wielkopolskim. Jako raper, autor tekstów i MC, Smark zdobył uznanie przede wszystkim dzięki swoim undergroundowym produkcjom, które wyróżniają się autentycznością i zaangażowaniem artystycznym.

W 2012 roku, Smark został wyróżniony i sklasyfikowany na pierwszym miejscu listy 20 najlepszych polskich raperów wszech czasów według popularnego serwisu Porcys, co jest znaczącym osiągnięciem w jego karierze i dowodem na jego wpływ na polski hip-hop.

W kolejnym roku, w 2013, jego fani zorganizowali specjalną akcję, dzięki której w Gorzowie pojawił się billboard z podziękowaniami dla rapera za jego twórczość. To wydarzenie pokazuje, jak wielki szacunek i miłość do jego pracy żywią jego słuchacze.

Życiorys

Smarki Smark rozpoczął swoją przygodę z muzyką w młodym wieku, a jego kariera zaczęła się pod koniec lat 90-tych XX wieku. Wraz z Zkibwoyem, który występował pod pseudonimem Jobikz, powołali do życia projekt nazwany CMMC (Coś Mądrego Metode Clique). Efektem tej współpracy były dwa wydania: „Gorzowski Styl Milczenia” w 2000 roku, a także „Z Nutą Wrażliwości”. Obok tych wczesnych dokonań, szczyt jego kariery przypadł na 2005 rok, kiedy to wspólnie z Kixnare’em wydał minialbum zatytułowany „Najebawszy EP”. Na tym ścieżkę muzyczną urozmaicili gościnni występy takich artystów jak Smaglaz czy Abel, co przyczyniło się do jego statusu jako jednego z najpopularniejszych raperów w Polsce, mimo braku oficjalnego kontraktu.

Ważnym momentem w jego karierze było również gościnne wystąpienie na albumie Eldo zatytułowanym „Człowiek, który chciał ukraść alfabet”. Kolejnym krokiem w jego artystycznej drodze było zaangażowanie się w projekt „JuNouDet”, stanowiący część trylogii „JuNouMi”, w którą włożył swój wkład w 2006 roku. Po tej współpracy zajął się projektowaniem brzmień w ramach innego przedsięwzięcia – „Brudne Serca”, które jednak ostatecznie nie doczekało się realizacji.

Przypisy

  1. 20 najlepszych polskich raperów wszech czasów [online], www.porcys.com [dostęp 29.09.2023 r.]
  2. Najlepszy raper bez legalnej płyty. Polska nie zasłużyła na Smarki Smarka [online], Noizz, 11.04.2020 r. [dostęp 29.09.2023 r.]
  3. a b AndrzejA. Cała AndrzejA. i inni red., Antologia polskiego rapu, Warszawa: Narodowe Centrum Kultury, 2014, s. 410, ISBN 978-83-7982-040-5 [dostęp 29.09.2023 r.]

Oceń: Smarki Smark

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:12