Michał Wróblewski (muzyk)


Michał Wróblewski to wydarzenie na polskiej scenie muzycznej, które zasługuje na szczególne zainteresowanie. Urodził się 6 czerwca 1983 roku w Gorzowie Wielkopolskim, co czyni go jednym z utalentowanych przedstawicieli rodzimej kultury muzycznej.

Jako pianista i kompozytor, Wróblewski łączy w swojej twórczości różnorodne wpływy, co czyni jego dzieła unikalnymi i inspirującymi. Działalność artystyczna Michała przyciąga uwagę zarówno krytyków, jak i miłośników muzyki, którzy dostrzegają w jego stylu pasję i oddanie.

Życiorys

Michał Wróblewski jest absolwentem prestiżowego wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Uczył się na kierunkach: Fortepian oraz Kompozycja i aranżacja, co stało się fundamentem jego dalszej kariery muzycznej. W 2010 roku, jako część Michał Wróblewski Trio, zdobył prestiżową nagrodę Grand Prix Jazz Juniors. Swoje umiejętności pianistyczne potwierdził również występując w finale międzynarodowego konkursu Nottingham International Jazz Piano Competition w 2012 roku. W 2014 roku otrzymał zaszczytną nagrodę podczas festiwalu Transatlantyk – Instant Composition Contest.

Uznawany za „Nową Nadzieję” w corocznej ankiecie pisma „Jazz Forum”, tym samym wykazał się niezwykłym talentem i obiecującą przyszłością. Poza tym został laureatem nagrody Grand Prix Jazz Melomani w kategorii „Nadzieja Roku 2014”. Od 2010 roku prowadzi swoje jazzowe trio, znane jako Michał Wróblewski Trio, z którym kontynuuje artystyczny rozwój.

Jest również autorem unikalnego projektu symfonicznego Jazz i Orkiestra, który nagrał z Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach. Z orkiestrą współpracował m.in. w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. A. Osieckiej. Album „Jazz i Orkiestra”, który miał swoją premierę w 2013 roku, wyróżniał się gościnnym udziałem wybitnego jazzmana Zbigniewa Namysłowskiego. W ramach tego projektu artysta także występował i nagrywał z Orkiestrą Polskiego Radia „Amadeus” i Baltic Neopolis Orchestra.

W 2016 roku miał zaszczyt odwiedzić Nowy Jork na zaproszenie wybitnego trębacza Terence’a Blancharda, zdobywcy wielu nagród Grammy. Wspólnie z Blanchardem odbył sesję nagraniową oraz wziął udział w europejskiej trasie koncertowej. Ich występy miały miejsce m.in. na festiwalu Berliner Festspiele i w studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, a także na Kaunas Jazz Festival na Litwie.

W 2015 roku powstał album „Radiostatik”, nagrany w Nowym Jorku w studiu MSR na Manhattanie, co obecnie nazywa się Sound On Sound Studios. Udział w nagraniach wzięli znani amerykańscy muzycy jazzowi młodego pokolenia, tacy jak Raashan Ahmad, Andre Washington, Joshua Crumbly oraz Dana Hawkins. Realizacja i współprodukcja nagrania miała miejsce dzięki Russellowi Elevado. Wspólna europejska trasa koncertowa miała miejsce w 2016 roku. Aktualnie od 2018 roku Michał Wróblewski współpracuje również z Michałem Urbaniakiem.

Nagrody

Michał Wróblewski, utalentowany muzyk jazzowy, zdobył liczne nagrody, które podkreślają jego osiągnięcia i talenty artystyczne. Oto niektóre z jego wyróżnień:

  • Jazz Juniors 2010 – Grand Prix, zdobyte z Michał Wróblewski Trio,
  • Nottingam International Jazz Piano Competition 2012 – finalista,
  • Jazzowa Płyta Roku 2013 w plebiscycie Programu III Polskiego Radia,
  • Jazz Forum – I miejsce w kategorii „Nadzieja roku” w 2014 r. w ankiecie czytelników,
  • Grand Prix Jazz Melomani – Polski Oscar Jazzowy w kategorii „Nadzieja roku 2014”,
  • Transatlantyk Instant Composition Contest 2014 – II nagroda,
  • Słowik – nagroda kulturalna miasta Gorzowa Wielkopolskiego 2014,
  • Zasłużony dla Kultury Polskiej – 2021.

Wszystkie te osiągnięcia świadczą o jego znaczącej roli w polskim środowisku jazzowym oraz uznaniu, jakie zdobył w łonie międzynarodowych konkursów.

Dyskografia

Jako lider

Michał Wróblewski, jako uznany muzyk i lider zespołu, ma na swoim koncie kilka ciekawych projektów muzycznych. W 2011 roku jego trio wydało płytę zatytułowaną „I remember”, która ukazała się pod szyldem Fonografiki oraz Jazz Forum. Rok później, w 2012, nagrał album „Jazz i Orkiestra”, we współpracy z NOSPR, wydany przez Ellite Records oraz Fonografikę.

W 2014 roku Michał Wróblewski Trio zrealizowało kolejny album noszący tytuł „City Album”, udostępniony przez Gats Production oraz Ellite Records. Jego niezwykła współpraca z wybitnym trębaczem Terence Blanchardem miała miejsce na albumie „Radiostatik” w 2017 roku. Ostatnim wydań sprawiającym radość fanom jest Lucid Dream, które Wróblewski wydał z zespołem Radiostatik w 2019 roku, pod patronatem AGORA oraz Filharmonii Szczecińskiej.

Gościnnie

W swojej karierze Michał Wróblewski brał udział w wielu projektach jako muzyk gościnny. W 2010 roku współpracował z zespołem „Starsi Panowie”, w którym udzielali się między innymi Maleńczuk i Kukiz. Również w tym samym roku wystąpił w projekcie „Panienki z Temperamentem”, gdzie miał zaszczyt współpracować z Kayą oraz Renatą Przemyk.

W 2011 roku Michał był częścią albumu „Mezalianse”, gdzie na jednej scenie wystąpił z Justyną Steczkowską oraz Maciejem Maleńczukiem. Jego obecność w muzycznym świecie zaowocowała również udziałem w wydawnictwie Michała Urbaniaka, zatytułowanym For Warsaw with Love w 2019 roku.

Przypisy

  1. Michał Wróblewski, „wyborcza.pl” [dostęp 06.09.2017 r.]
  2. Jazz i Orkiestra | Jazz Forum [online], jazzforum.com.pl [dostęp 06.09.2017 r.]
  3. Michal Wróblewski Trio feat. Terence Blanchard, „Deutschlandfunk Kultur” [dostęp 06.09.2017 r.]
  4. Michał Wróblewski: Radiostatic | Jazz Forum [online], jazzforum.com.pl [dostęp 06.09.2017 r.]
  5. Jazzowa płyta roku: Michał Wróblewski „Jazz i orkiestra”, „PolskieRadio.pl” [dostęp 06.09.2017 r.]
  6. Jazzman Michał Wróblewski dostał nagrodę Słowika od gorzowskiej kultury, „gazetalubuska.pl” [dostęp 06.09.2017 r.]
  7. Michal Wróblewski Trio – I Remember (2011) Label: Fonografika / JAZZ, PIANO TRIO, POLISH JAZZ, „Jazz Press by Greg Drygala”, 01.08.2013 r. [dostęp 06.09.2017 r.]
  8. City Album | Jazz Forum [online], jazzforum.com.pl [dostęp 06.09.2017 r.]

Oceń: Michał Wróblewski (muzyk)

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:13