Kościół św. Antoniego Padewskiego i św. Stanisława Kostki w Gorzowie Wielkopolskim


Kościół pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego i św. Stanisława Kostki zlokalizowany w Gorzowie Wielkopolskim to istotna świątynia rzymskokatolicka, która jest częścią parafii pw. św. Antoniego Padewskiego i św. Stanisława Kostki w Gorzowie Wielkopolskim. Należy ona do dekanatu Gorzów Wielkopolski – Katedra oraz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, a podlega metropolii szczecińsko-kamieńskiej.

Kościół jest usytuowany na Placu Staromiejskim, w sercu Gorzowa Wielkopolskiego, w malowniczym województwie lubuskim. Jego biała fasada często przyciąga uwagę przechodniów i mieszkańców, stąd nazwa Biały Kościółek, która podkreśla jego architektoniczne walory i charakterystyczną kolorystykę.

Historia

Okres ewangelicki

Świątynia, której historia sięga lat 1696-1704, została zbudowana przez miejską radę oraz elektora brandenburskiego, a później króla pruskiego, Fryderyka I Pruskiego, jako Kościół Zgody, znany także jako Konkordienkirche. Był to wspólny obiekt kultowy dla luteran oraz kalwinistów. Z działalnością tego kościoła łączy się postać znanego filozofa i teologa ewangelickiego, Fryderyka Daniela Ernsta Schleiermachera, który w latach 1794-1796 pełnił funkcję wikarego. W tym czasie poświęcał wolne chwile na tłumaczenie dzieł angielskiego kaznodziei, Blaira.

W 1848 roku, nieopodal kościoła, powstał pomnik z popiersiem Schleiermachera, który pozostał tam do 1945 roku. Sam kościół przeszedł szereg zmian, w tym w 1864 roku został przebudowany i wzbogacony o wieżę w stylu neoromańskim. Warto zaznaczyć, że zanim katolicy zyskali własną świątynię, w tym miejscu również odprawiali swoje nabożeństwa. Nocą z 23 na 24 lipca 1911 roku, w wyniku uderzenia pioruna, wieża kościoła została uszkodzona przez pożar.

W posiadaniu zakonu kapucynów

Od roku 1945 kościół przeszedł w ręce zakonu kapucynów. Dzięki staraniom gwardianów, ojca Bogusława Rosochackiego oraz ojca Józefa Korzeniowskiego, świątynia przeszła gruntowną przebudowę oraz rozbudowę w latach 1974-1978, opierając się na projektach Tadeusza Ignatowicza oraz Józefa i Jerzego Hermanowiczów. Uroczyste poświęcenie zmodernizowanej świątyni miało miejsce podczas Pasterki roku 1978, celebrowane przez prowincjała, ojca Pacyfika Dydycza.

Warto jednak zauważyć, że świątynia ta nie została konsekrowana. To właśnie tutaj, 29 stycznia 1995 roku, odbyła się wyjątkowa modlitwa, w której uczestniczyli dawni oraz obecni mieszkańcy Gorzowa, wymieniając się znakiem pokoju i inaugurując tradycję Dnia Pamięci i Pojednania, która jest kontynuowana do dziś.


Oceń: Kościół św. Antoniego Padewskiego i św. Stanisława Kostki w Gorzowie Wielkopolskim

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:18