Sanktuarium św. Weroniki Giuliani, które znajduje się w Gorzowie Wielkopolskim, jest jednym z jedenastu sanktuariów przynależących do diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Ta szczególna świątynia pełni ważną rolę w duchowym życiu lokalnych wiernych.
Należy do parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie Wielkopolskim, która jest częścią dekanatu Gorzów Wielkopolski – Trójcy Świętej. Sanktuarium znajduje się w sercu Gorzowa, w pięknym województwie lubuskim, co czyni je miejscem wyjątkowym zarówno pod względem architektury, jak i duchowego znaczenia.
Dzięki swojemu znaczeniu religijnemu, sanktuarium przyciąga wiele pielgrzymów oraz odwiedzających, którzy pragną poznać jego historię i tradycje związane ze św. Weroniką Giuliani.
Historia
W lutym 1997 roku proboszcz Roman Harmaciński zainicjował istotny krok w kierunku kultywowania religijności w Gorzowie Wlkp., kierując do Kurii Biskupiej prośbę o rozpoczęcie kultu św. Weroniki Giuliani, Klaryski kapucynki z parafii NMP Królowej Polski. Inicjatywa ta miała na celu obnovę życia religijnego w społeczności lokalnej i zyskała aprobatę biskupa Adama Dyczkowskiego. Wskazał on, że pomimo relatywnej nieznajomości tej świętej w Polskim Kościele, jej kult może stać się nie tylko źródłem odnowy, ale także impulsem do ekspiacji za wszelkie zło, które dotyka parafię, miasto oraz świat.
Uroczyste rozpoczęcie kultu św. Weroniki w parafii gorzowskiej miało miejsce 9 maja 1997 roku, kiedy to biskup Adam Dyczkowski dokonał instalacji relikwii świętej w świątyni. W ramach tej ceremoni odbyła się Eucharystia, podczas której poświęcono kaplicę dedykowaną św. Weronice, wraz z obrazem, figurą oraz pamiątkami przywiezionymi z włoskiego sanktuarium.
Od chwili tej, świątynia w Gorzowie Wlkp. zaczęła pełnić rolę sanktuarium św. Weroniki, dając wiernym możliwość wypraszania potrzebnych łask przez jej wstawiennictwo. Ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej powierzył pełnienie obowiązków kustosza tej ważnej instytucji ks. prałatowi kan. prof. dr hab. Romanowi Harmacińskiemu, który był dotychczasowym proboszczem parafii.
Kult św. Weroniki
Święta katolicka, kapucynka i mistyczka, znana jako Urszula Giuliani, przyszła na świat w 1660 roku w zamożnej rodzinie Mancini, w mieście Mercatello sul Metauro, które leży we Włoszech, dokładniej w ówczesnym księstwie Urbino.
W wieku szesnastu lat, w roku 1677, postanowiła wstąpić do zakonu kapucynek w Città di Castello, przyjmując imię zakonne Weronika. Do najbardziej znaczących wydarzeń jej życia należy otrzymanie daru stygmatów, które miało miejsce w Wielki Piątek, 5 kwietnia 1697 roku.
Po długotrwałej chorobie, zmarła 9 lipca 1727 roku. W jej spuściźnie znajduje się imponujący dziennik, który liczy około 22 tysięcy stron i zawiera opisy wizji oraz doświadczeń absolutu (łączenia) z Jezusem Chrystusem, które towarzyszyły jej przez całe życie.
Beatyfikacji dokonał papież Pius VII w dniu 17 czerwca 1802 roku, a kanonizacji dokonał papież Grzegorz XVI w dniu 26 maja 1839 roku. Odpust ku czci św. Weroniki jest obchodzony 15 września, w dniu święta Matki Bożej Bolesnej.
Przypisy
- Sanktuaria – Oficjalna strona Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej [online], diecezjazg.pl [dostęp 11.06.2018 r.]
- Strona parafii NMP Królowej Polski. Kult św. Weroniki Giuliani. [dostęp 16.02.2012 r.]
- Strona parafii NMP Królowej Polski. Historia. [dostęp 03.09.2008 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Kościół św. Józefa w Gorzowie Wielkopolskim-Chróściku | Parafia św. Antoniego Padewskiego i św. Stanisława Kostki w Gorzowie Wielkopolskim | Parafia św. Wojciecha w Gorzowie Wielkopolskim | Parafia Chrystusa Króla w Gorzowie Wielkopolskim | Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim | Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Gorzowie Wielkopolskim | Parafia Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wielkopolskim | Kościół Chrystusa Króla w Gorzowie Wielkopolskim | Kościół filialny Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie Wielkopolskim | Kościół Matki Bożej Różańcowej w Gorzowie Wielkopolskim | Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Gorzowie Wielkopolskim | Kościół Świętej Trójcy w Gorzowie Wielkopolskim | Kościół Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wielkopolskim | Kościół Trójcy Świętej w Gorzowie Wielkopolskim | Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim | Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim | Kościół św. Antoniego Padewskiego i św. Stanisława Kostki w Gorzowie WielkopolskimOceń: Sanktuarium św. Weroniki Giuliani w Gorzowie Wielkopolskim