Parafia pod wezwaniem Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wielkopolskim to wyjątkowa wspólnota rzymskokatolicka,
która funkcjonuje w strukturze dekanatu Gorzów Wielkopolski – Katedra. Należy ona do diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, która z kolei jest częścią metropolii szczecińsko-kamieńskiej.
Historia
Powstanie parafii
Dekret z dnia 4 grudnia 1982 roku, podpisany przez ks. ordynariusza Wilhelma Plutę, powołał ks. Jana Pikułę na proboszcza parafii działającej pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbego. Oprócz tej funkcji, duchowny otrzymał niezwykle ważne zadanie stworzenia nowego ośrodka duszpasterskiego na dynamicznie rozwijającym się osiedlu Ustronie Parkowe.
Uroczysta Msza św. odbyła się 3 września 1989 roku na placu budowy świątyni z okazji erygowania nowej parafii pod wezwaniem Pierwszych Męczenników Polski. Przewodniczył jej ks. biskup Józef Michalik, co miało ogromne znaczenie dla lokalnej społeczności.
25 sierpnia 1989 roku ustanowiono ks. Władysława Pawlika pierwszym proboszczem nowo powstałej parafii. Ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod budowę świątyni miała miejsce 13 listopada 1995 roku, a dokonał jej ks. bp Adam Dyczkowski.
Wydarzeniem, które na stałe wpisało się w historię tej wspólnoty religijnej, były odwiedziny papieża Jana Pawła II 2 czerwca 1997 roku. Na placu przed budującym się kościołem zgromadziło się około 500 tysięcy wiernych, a wydarzenie to miało miejsce w czasie jego VI podróży apostolskiej do Polski.
Dodatkowo, 17 lutego 2002 roku, parafia miała zaszczyt gościć relikwie Męczenników Międzyrzeckich, które rozpoczęły peregrynację w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Historia kultu
Na temat Pierwszych Męczenników Polski, znanych również jako Pięciu Braci Męczenników lub Męczenników Międzyrzeckich, warto zauważyć, że zginęli oni w nocy z 10 na 11 listopada 1003 roku.
Papież Jan Paweł II, wspominając męczenników spod Międzyrzecza podczas liturgii słowa w Gorzowie Wlkp., zwrócił uwagę na ich niezwykłą historię, stwierdzając: „Nazywa się tych męczenników Braćmi Polskimi, chociaż byli wśród nich cudzoziemcy.”
Dlatego też, choć nazywamy ich Pierwszymi Męczennikami Polski, trzeba pamiętać, że Benedykt i Jan byli Włochami z pochodzenia, zaś Izaak, Mateusz oraz Krystyn to Polacy.
Miejsca kultu
Kościół parafialny
W Gorzowie Wielkopolskim znajduje się wyjątkowy Kościół pw. Pierwszych Męczenników Polski, który stanowi centralny punkt życia religijnego tej społeczności. Można go bliżej poznać, odwiedzając ten link, który prowadzi do przewodnika po tej świątyni.
Kościoły filialne i kaplice
Oprócz głównej świątyni, w regionie znajdują się również inne miejsca kultu, które pełnią niezwykle ważną rolę w życiu lokalnej społeczności:
- Kaplica pw. św. Kamila w Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim,
- Msze Święte w Hospicjum św. Kamila w Gorzowie Wielkopolskim,
- Kaplica pw. św. Franciszka w zakonie sióstr franciszkanek w Gorzowie Wielkopolskim.
Zasięg parafii
Ulice, które wchodzą w skład zasięgu parafii w Gorzowie Wielkopolskim, obejmują wiele kluczowych lokalizacji. Poniżej przedstawiamy pełną listę ulic, które są częścią tego obszaru:
- andersa,
- armii krajowej,
- batalionów chłopskich,
- batalionu zośka,
- bogusławskiego,
- bora komorowskiego,
- bpa w. pluty,
- czartoryskich,
- czartoryskiego,
- dekerta,
- diamentowa,
- dowgielewiczowej,
- działyńskich,
- energetyków,
- gorzowska (szklarnia),
- górczyńska,
- hallera,
- hubala,
- pl. jana pawła ii,
- janockiego,
- kleeberga,
- komisji edukacji narodowej,
- konarskiego,
- kopczyńskiego,
- koralowa,
- korcza,
- kućki,
- kutrzeby,
- maczka,
- mikłajczyka,
- naruszewicza,
- obrońców pokoju,
- ogińskiego,
- okulickiego,
- opałowa,
- ossolińskich,
- papuszy,
- perłowa,
- pileckiego,
- piramowicza,
- popławskiego,
- prądzyńskiego,
- raczyńskich,
- roweckiego,
- rubinowa,
- sosnkowskiego,
- sowińskiego,
- srebrna,
- sucharskiego,
- szarych szeregów,
- szmaragdowa,
- śniadeckich,
- walczaka 43abc, 49, 51, 53, 55, 56.,
- załuskich,
- zielona kotlina,
- złota.
Przypisy
- Oficjalna strona parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp.
- KAI - Pierwsi Męczennicy Polski,. [zarchiwizowane 08.01.2014 r.]
- Pierwsi Męczennicy Polscy.
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Kościół Chrystusa Króla w Gorzowie Wielkopolskim | Kościół filialny Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie Wielkopolskim | Kościół Matki Bożej Różańcowej w Gorzowie Wielkopolskim | Kościół św. Antoniego Padewskiego i św. Stanisława Kostki w Gorzowie Wielkopolskim | Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim | Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim | Kościół Trójcy Świętej w Gorzowie Wielkopolskim | Kościół Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wielkopolskim | Kościół Świętej Trójcy w Gorzowie Wielkopolskim | Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Gorzowie Wielkopolskim | Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Gorzowie Wielkopolskim | Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim | Parafia Chrystusa Króla w Gorzowie Wielkopolskim | Parafia św. Wojciecha w Gorzowie Wielkopolskim | Parafia św. Antoniego Padewskiego i św. Stanisława Kostki w Gorzowie Wielkopolskim | Kościół św. Józefa w Gorzowie Wielkopolskim-Chróściku | Sanktuarium św. Weroniki Giuliani w Gorzowie WielkopolskimOceń: Parafia Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wielkopolskim