Erich Kühn, urodzony 27 lutego 1903 roku w Gorzowie Wielkopolskim, to postać, która na trwałe wpisała się w historię jako jedna z ofiar Muru Berlińskiego. Jego życie zakończyło się tragicznie 3 grudnia 1965 roku w Berlinie.
Znany jest przede wszystkim jako ofiara zastrzelona przez żołnierzy wojsk granicznych NRD, gdy próbował uciec do Berlina Zachodniego. Jego historia jest tylko jednym z wielu dramatycznych przypadków, które miały miejsce w związku z podziałem Niemiec oraz murem, który symbolizował podziały w Europie.
Życiorys
Erich Kühn przybył do Berlina w bardzo młodym wieku, mając zaledwie 9 lat. W tym okresie życia, mimo braku formalnego wykształcenia zawodowego, zaczął podejmować różne prace jako pomocnik. Niestety, wielokrotnie popadał w konflikt z prawem, co zaowocowało licznymi aresztowaniami związanymi z przestępstwami takimi jak kradzież czy fałszerstwo dokumentów. W wyniku tych działań odbywał karę pozbawienia wolności, która trwała aż do 1942 roku.
W latach powojennych jego problemy z prawem nie ustępowały. Był zaangażowany w działalność na czarnym rynku, co prowadziło do dalszych konfliktów z organami ścigania. Najpoważniejszym incydentem w jego życiu było skazanie w 1953 roku na 6 lat więzienia za gwałt na 13-letniej dziewczynce, która w wyniku tego zdarzenia zaszła w ciążę i urodziła córkę.
Po wyjściu na wolność w 1960 roku, Kühn rozstał się ze swoją drugą żoną i podjął kolejny związek małżeński, który niestety również zakończył się po czterech latach. Mimo swojego nieprzyjemnego bagażu doświadczeń, kontynuował pracę jako niewykwalifikowany pomocnik i, aż do chwili powstania muru, przemieszczał się między różnymi sektorami Berlina. Krótko przed jego nieudana próbą ucieczki, podjął leczenie w jednym z miejskich szpitali, gdzie znajdował się ośrodek dla osób cierpiących na problemy psychiczne.
Po przeszukaniu jego mieszkania, odkryto dokumenty, które wskazywały na jego poważne zadłużenie oraz fakt, iż został zwolniony z ostatniego miejsca pracy.
Ucieczka
26 listopada 1965 roku Erich Kühn postanowił podjąć ryzykowną próbę ucieczki do Berlina Zachodniego. Wyruszył w kierunku ulicy Kiefholzstraße, zlokalizowanej w dzielnicy Treptow, planując przedostać się przez zamknięty odcinek torowiska kolejki S-Bahn. To miejsce znajdowało się pomiędzy stacjami Treptower Park i Sonnenallee.
Podczas jego marszu, przemieszczając się przez nasyp w stronę zachodnich rejonów miasta, spowodował lekki szmer, który przyciągnął uwagę dwóch żołnierzy wojsk granicznych pełniących tam służbę. Niestety, ze względu na panującą ciemność, żołnierze nie mogli dostrzec uciekającego.
W wyniku tego niebezpiecznego incydentu, po skontaktowaniu się z przełożonymi, otrzymali rozkaz użycia broni. Wkrótce po tym zaczęli ostrzeliwać pobliskie zarośla za pomocą karabinków AK-47, co doprowadziło do postrzelenia Kühna w brzuch.
Ciężko ranny mężczyzna został przetransportowany do szpitala Krankenhaus der Volkspolizei. Niestety, pomimo starań lekarzy, po ośmiu dniach zmarł na skutek zapalenia otrzewnej.
W 1995 roku, strzelający żołnierz, dowódca patrolu oraz ich przełożony zostali skazani przez sąd okręgowy w Berlinie na kary jednego roku pozbawienia wolności w zawieszeniu. To wydarzenie pozostaje tragicznie wymownym symbolem ryzykownych ucieczek z reżimu wschodnioniemieckiego.
Przypisy
- Christine Brecht: Biografia na stronie www.berliner-mauer-gedenkstaette.de. berliner-mauer-gedenkstaette.de. [zarchiwizowane 02.02.2017 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Adalbert Kelm | Hermann Ende | Kurt Scharf | Ludwig Pick | Andrzej Lewandowski (generał) | Katarzyna Zawidzka | Jerzy Kolasiński (chirurg) | Andrzej Straburzyński | Helena MichalakOceń: Erich Kühn